Hatékony agytumor elleni vakcinát sikerült kifejleszteniA houstoni Texas Egyetem M. D. Anderson Rákkutató Központjának (M. D. Anderson Cancer Center) kutatói olyan új vakcinát terveztek, amely az eddigi eredmények alapján képes jelentős mértékben javítani a legveszélyesebb agytumorban (glioblastoma multiforme) szenvedő betegek túlélését. 100%-os hatékonyságú vakcina agytumor ellen
A vizsgálatokban 23 beteg vett részt, akiknek az átlagos túlélése legalább 19 hónap. Ez jóval több, mint a jelenleg alkalmazott kemoterápiás kezeléssel vagy sugárterápiával elérhető 14 hónap, illetve a kezelés nélkül átlagosan várható 4 hónap. Amióta a klinikai próbák zajlanak, "mindössze" négyen haltak bele a betegségbe (ez nagyon komoly eredménynek számít, hiszen az agytumorok csaknem 100%-ban halálosak).
A vakcinát úgy tervezték meg, hogy képes legyen aktiválni az agy immunrendszerét abban az esetben, ha jelen van egy bizonyos fajta fehérje (EGFRvIII), amely a daganatsejtek felszínén fordul elő. A kutatók feltevése szerint a fehérje (egy növekedési faktor receptorának mutánsa) fontos szerepet játszik a tumor terjedésében.
A vakcina a fehérje egy mesterségesen szintetizált szakaszát tartalmazza, valamint olyan vegyületeket, amelyek megnövelik az immunrendszer ún. dendritikus sejtjeinek aktivitását. Ezek segítenek aktiválni az egész immunrendszert, köztük az ún. CD8+ T-sejteket. Ez utóbbi sejttípus felismeri a tumorsejtek által felvett mesterséges fehérjeszakaszokat, aminek hatására megindul a rákos sejtek ellen folytatott védekező reakció. A betegek egy három injekcióból álló kezdeti terápiás szakasz után havonta kapnak egy az immunrendszer működését serkentő injekciót, ami tovább aktiválja a tumorsejteket puszító CD8+ sejteket.
"Még nem jelenthetjük ki minden kétséget kizáróan, hogy az újonnan kifejlesztett vakcina hatékonyabb a kemoterápiás kezelésnél, mivel még nem végeztünk elég szigorú vizsgálatokat a kétféle terápiás eljárás összehasonlítására, azonban az eddigi eredmények nagyon biztatóak" - mondta Amy Heimberger, a vizsgálatok vezetője. A klinikai próbák e fázisát a kedvező eredmények miatt idő előtt felfüggesztették, mivel az egyik gyógyszercég vezetésével egy nagyobb, randomizált vizsgálatsorozatot indítanak el a közeljövőben.
Forrás:
origo.hu