Szerző Téma: A rák stádiumai és a műtétek  (Megtekintve 34701 alkalommal)

Balika

• Adminisztrátor
  • Fórumtag
A rák stádiumai és a műtétek
« Dátum: 2006. 04 01. - 10:18:05 »
A daganatok diagnosztikájának fontos lépése a tumor állapotának, stádiumának megállapítása, mely egyben a kezelés megválasztását is alapvetően meghatározza. A stádiumokat az úgynevezett TNM-rendszer szerint határozzák meg.

A TNM-rendszerben használt betűk jelentése a következő:
A T (tumorméret) betűvel (T0-tól T4-ig) a kiinduló, azaz az adott szervben található primer tumor méretét, elhelyezkedését, kiterjedését adják meg. T0-nál értelemszerűen nem mutatható ki daganat, a T1 nem tapintható, csak diagnosztikai eszközökkel kimutatható nagyságot jelez. A T2 tapintható, de az érintett szerven belül maradt primer tumort jelent. A T4 nagyságú tumor már szomszédos szerveket is érint.
Az N (N0-N3-ig) a közeli nyirokcsomó-áttét meglétét és elhelyezkedését jelzi. Az N az latin "nodus" (csomó) szó rövidítése. N0 esetén nem érintett közeli nyirokcsomó. N1 esetén kimutathatók tumorsejtek egyetlen nyirokcsomóban, de annak mérete a 2 cm-t nem haladja meg. N2 esetén az érintett nyirokcsomó 2-5 cm közötti méretű, N3-nál ennél nagyobb, és több nyirokcsomó is érintett lehet.
Az M a metasztázis (áttét) szó rövidítése, ahol az M0 a távoli áttétek hiányát, az M1 meglétét jelöli.

A tumor TNM-stádiumának meghatározása kijelöli a lehetséges terápiás megoldásokat is, amelyek bizonyos gyógyulási és túlélési eséllyel párosulnak. Végül ez alapján négy klinikai stádiumot, azon belül pedig alcsoportokat szoktak megállapítani.
Fontos megjegyeznünk, hogy a terápiák folyamatos fejlődése nyomán a gyógyulási arányok fokozatosan javulnak, egyre többféle rákot, egyre későbbi stádiumban is célzottan, jó eredménnyel lehet kezelni.

Klinikai stádium/Átlagos ötéves túlélési arány/TNM-stádium
IA / 60% / T1 N0 M0
IB / 40% / T2 N0 M0
IIA / 34-35% / T1 N1 M0
IIB / 25% / T2 N1 M0; T3 N0 M0
IIIA / 12,5% / T3 N1 M0; T1 N2 M0; T2 N2 M0; T3 N2 M0
IIIB / 4-5% / minden T N3 M0; T4 minden N M0
IV / 1-2% / minden T minden N M1

Forrás: www.mevis.de

A sebészi terápia

A daganat műthetőségének függvénye a stádiuma. Ha a daganat mérete viszonylag kicsi, azaz a kiindulási szerven belül marad, nem képzett áttétet, jól hozzáférhető, a legkedvezőbb és a beteg számára legbiztonságosabb terápia a tumor és bizonyos ráhagyással a környező szövet kimetszése. Az egészségesnek látszó szövet kivágását az indokolja, hogy előfordulhatnak benne tumorsejtek, amelyek a műtét után áttét vagy a daganat kiújulásának forrásaivá válhatnának.
A kimetszett daganatot és a környező szöveteket alapos szövettani, mikroszkópos vizsgálatnak vetik alá, ami a posztoperatív kezelés megválasztása szempontjából fontos. A tumorsejtek tulajdonságai alapján meghatározható, hogy milyen kemoterápiás vagy sugárkezelésre reagálnak jól, azaz pusztulnak el. Az műtét utáni kezelés célja az esetleges szóródások, kiújulások megelőzése. Nem lehet ugyanis tökéletes biztonsággal állítani, hogy a műtéttel minden rákosan elfajult sejtet sikerült eltávolítani a szervezetből. Azt azonban tudni lehet, hogy a primer daganatból elszabadult sejtek új helyükön az eredeti tumorsejtekre jellemző tulajdonságokat hordozzák.
Bizonyos műtétek lehetővé teszik, hogy már a beavatkozás közben megvizsgálják a kimetszett, épnek látszó szövetet. Ilyenkor a biztonságos gyógyulás érdekében lehetőség van a műtét kiterjesztésére.
A legtöbb tumorműtét során eltávolítják a környéki nyirokcsomókat is, mivel ezekbe jutnak el leghamarabb a primer tumorról leszakadt daganatsejtek, illetve itt keletkeznek az első áttétek.

Műtét más céllal

Mivel a tumorsejtek rendkívül "falánkak", fékevesztett növekedésükhöz nagyon sok tápanyagot vonnak el a szervezet többi részétől, és az ellenük küzdő immunrendszert is megterhelik jelenlétükkel, műtétet indokolhat a tumorsejtek tömegének eltávolítása későbbi stádiumokban is, amikor a tumor már átlépte a kiindulási szerv határát. Ilyenkor a műtét jelentősen növeli az egyéb terápiák hatékonyságát, hozzájárulhat a beteg jobb közérzetéhez, a kompressziós szövődmények megelőzéséhez és a palliatív ("megtartó") kezelés részét képezi.

Kombinált kezelés

Kombinált kezelésről beszélünk, ha több terápiás megoldást együttesen alkalmaznak annak érdekében, hogy ezek egymás hatékonyságát növeljék. Rosszindulatú daganatos betegség esetén szinte sohasem várható, hogy kizárólag műtétet végeznek. Ez rendszerint a komplex gyógyítás része.
A műtét előtt alkalmazott sugár, kemo- vagy immunterápia célja a daganat méretének csökkentése, jobb műthetősége. A műtét után végzett kezelések pedig a szervezetben esetlegesen megmaradt tumorsejtek elpusztítását, a recidívák (kiújult daganatok) és áttétek megelőzését szolgálják.

Szerző: Máriáss Márta
Forrás: HáziPatika.hu
Fórumadmin

jhegyi

• Vendég
Műtét vagy sugár ?
« Válasz #1 Dátum: 2006. 12 15. - 16:31:21 »
Sziasztok,

hátha van valakinek valamilyen, számomra hasznos infója.Röviden: augusztusban nyelőcső daganatot diagnosztizáltak az alsó harmadban.Szeptember - október kemó 2 részletben + 30 ( 45G) sugár.Most már tudok nyelni.Ha így maradna, kiegyeznék. A CT szerint a megvastagodás a felére csökkent. A sebész műteni akar, az egész nyelőcsövet kivenni, vágni toroknál, hasnál, bordáknál.Nem szeretném.A sugaras dokim szabin van.Említett egyszer
egy másik lehetőséget.Valamit lenyelek és azon keresztűl sugaraznak, műtét helyet. Tud erről valaki, valamit?

Köszönettel

Bubuka

• Vendég
« Válasz #2 Dátum: 2006. 12 20. - 18:44:35 »
Sziasztok szeretném megkérdezni bárkitől hogy onkológiai kezelés előtt állok második emlőműtétem után. Van valakinek tapasztalata Gxőrrel kapcsolatban? Esetleg ajánlana valami mást? Már egyszer leirtam a történetemet de eltünt igy csak ennyit kérdeznék. Előre ir köszönöm : Kata Irhatok priviben is paskus@t-online.hu

kriszti

• Vendég
« Válasz #3 Dátum: 2006. 12 25. - 16:41:14 »
Szia Bubuka!
A témában hál'istennek "csak" a barátnőm révén vagyok érintett. A történeted nem tudom, de kérdezed, hogy tudok-e ajánlani valami mást. Barátnőmnek egy orvos ismerőse colostrum (szarvasmarha előtej)szedését javasolta. Tele van immunbiológiailag hasznos anyagokkal. A gyógyszertárban úgy kellett kiboxolni belőlük, hogy rendeljék meg. Az eredményekről, ha gondolod, értesítelek.
Üdv. Kriszti

BarnaiRoberto

• Vendég
Ha nehezedre esik hinni abban, hogy...
« Válasz #4 Dátum: 2007. 10 07. - 20:18:42 »
A hozzászólást eltávolítottam - ezen a fórumon nem engedélyezett profitorientált hirdetések elhelyezése.

Fórumadmin

B.Szilivia

• Vendég
Re: A rák stádiumai és a műtétek
« Válasz #5 Dátum: 2009. 04 07. - 10:26:40 »
Sziasztok!

Szilvi vagyok, egy 30- as mostmár újra vidám csajszi
Nem is tudom hogy kezdjem... Kb tavaly nyáron voltam itt utoljára és sajnos
a bal mellemtől el kellett búcsúznom de hogy miért is jöttem vissza ide hozzátok
ez a fontos!!! 4 kemót kaptam mielőtt megtörtént a mütét és mütét után még
3mat és 2 lett volna hátra plusz sugár! Teljesen le voltam már amortizálódva,
mint fizikailag mint testileg- lelkileg telejyes össze zuhantam, akkor
történt velem a legjobb doldog ami még ezek után történhetet velem  A párom
haza jött és közölte velem nincs több kemó és a többin változtatunk egy kicsit.
Erre én: Ezen mit lehet változtani? Erre ő csak annyit mondott : csak bízz bennem
és jobban leszel. Hozzá kell tennem hogy már nagyon le voltam fogyva, a bőröm is
nagyon fáradt volt és a közérzetemről, hajamrol nem is beszélve  De hogy miért is
írom ezt mindd neketek le??? Most figyeljetek.. A párom hazajött és
közölte, hogy változtatunk rajta. Ez így is lett mert a következő történt ..
beszélt egy amerikában élő orvos baratjával, aki mondta természetes
úton nagyobb a gyógyulás lehetősége és mivel a párom elég szkeptikus volt
ezért itthon is refernckiákat szerezett. Most egy kicsit rolam: köszönöm jól vagyok
 szép a bőröm, már a hajam is kezd nőni, jó a kedevem és újra járok a játszótérre
a kislányommal. szóval azt hittem még 3 hónapaja hogy ez csak rosszabb lesz és most
már csak jobb ) jó a kedvem, jókat alszom, eszem és ami szerintem mindenkinek
fontos a gyógyulás és ami a legfontosabb hogy ne is alakuljon ki többet! Én ezen
vagyok és ezért jöttem vissza hozzátok hogy van esély  Úgy érzem sokat kaptam
tőletek még ha talán csak 3 x írtam ide a fórumba de sokat olvastam itt és úgy
ézem kötelességem megírni a tapasztalataimat hogy mitől lettem jobban, és nyeretem
vissza önmagam. Sőt bánom, hogy nem hamarabb ismrekedtünk meg ezzel a
természetes doldoggal mert úgy elkerülhető lett volan a műtét és ez az egész
tortúra. Ezért segíteni szeretnék mindazoknak, akik ugyanígy, vagy csak megelőzni
szeretnék a RÁKOT!! banlaki.szilvia@freemail.hu

Nyugodtan írjatok, mindenkinek szeretnék segíteni

Fatime

• Vendég
Re: A rák stádiumai és a műtétek
« Válasz #6 Dátum: 2009. 05 08. - 14:21:19 »
MEGHÍVÓ 

Örömmel tájékoztatunk Titeket, hogy Dr. Ládi Szabolcs  rákkutató előadást tart,
               „ A tudatos életért és egészségmegőrzésért”
címmel, mely során soha nem hallott megvilágításba helyezi az egészséget és betegségeket, azt a károsító és veszélyes életmódot, melyet jelenleg folytatunk. Kézzelfogható megoldást kaphatunk életünk meghosszabbítására és egészségünk tudatos megőrzésére.

Gondolatébresztők az előadás mondanivalójához.

Tudtad-e , hogy...
- a nyugati világban a 3. leggyakoribb halálok az egészségügyi ellátás
- Csak az USA-ban évente több mint 250 ezer ember hal meg az egészségügy hibájából az Amerikai Orvosi Kamara saját folyóirata szerint.
- Az állami egészségügyi kiadások az elmúlt ötven évben százszorosára emelkedtek
- A szív-és érrendszeri betegségben, rákban, cukorbetegségben megbetegedettek száma is többszörösére emelkedett ezzel párhuzamosan.
- Az allergia, rák, csontritkulás előfordulása csak az utóbbi 20 évben megduplázódott
- Tavaly a világon a legnagyobb profitot termelő cég egy gyógyszergyár volt.
- A csontritkulás okozta csonttörések következtében több nő hal meg évente mint petefészek és méhnyak rákban együttvéve.
- A reklámok ellenére a kalcium bevitel növelése önmagában bizonyítottan növeli a súlyos csonttörések előfordulását.
- A fejlett országokban a népesség legalább egyharmada súlyos tápanyaghiányban szenved a legtöbb vitamin-és ásványi anyag vonatkozásában beleértve a gyermekeket is.
- A WHO szerint a krónikus degeneratív betegségek legfőbb oka a tápanyaghiány
- Magyarországon a halálozások legalább 80%-a olyan betegségek következtében történik, amelyek egyszerű életmódváltással megelőzhetők és zömmel visszafordíthatók

Elgondolkodtál-e Te valaha azon, hogy…
- miért élnek az orvosok évekkel rövidebb életet mint a betegeik?
- Miért utasítaná vissza az onkológusok 3/4-e a kemoterápiát ha daganatos lenne egy felmérés szerint?
- Miért támadja az orvosok többsége a természetes gyógymódokat anélkül hogy sokszor tudná, hogy mi az a módszer amit elutasít?
- Miért lehet olyan gyógyszereket benzinkúton kapni amelyek mellékhatásai miatt bizonyítottan több ezer ember hal meg évente, bizonyos gyógynövényeket pedig tiltólistára helyeznek, amelyektől még soha nem halt meg senki, mert „nem biztonságosak"?
- Miért javasolnak az orvosok élethosszig tartó gyógyszeres kezelést olyan betegségekre (pld. magas vérnyomás, vércukor és vérzsír szint), amelyek megfelelő étrend, életmód és természetes anyagok segítségével néhány hét alatt szinte kivétel nélkül meggyógyíthatók?
- Elvinné-e az autóját egy olyan szerelőhöz, aki a hibát jelző lámpa kicsavarásával „javítaná" meg a járművet?
- Miért nem tankol rossz minőségű üzemanyagot az autójába és miért „tankol" rossz minőségű üzemanyagot a szervezetébe, amikor azt nem tudja újra cserélni ha tönkremegy?
És végül: elgondolkodtál-e Te valaha azon, hogy az Te egészséged és életed egyedül az TE KEZEDBEN VAN, mert az, hogy Te egészséges legyél, az egyedül az TE ÉRDEKED?!
Ha a válaszod IGEN, akkor biztosan ott leszel az előadáson, ha a válaszod NEM,
akkor azért hívunk, hogy legyél ott.

Dr. Ládi Szabolcs bemutatása
- Az „Értetek vagyunk" Daganatosok Egészségéért Alapítvány Elnöke
- a „Komplementer Medicina" szakmai folyóirat társszerzője és szakértője
- A Szent-Györgyi Albert Nemzetközi Alkalmazott Táplálkozástudományi Intézet orvos igazgatója, melynek tudományos igazgatója Prof Paul Clayton, az Oxford Brookes Egyetem oktatója, a Brit Királyi Orvosi Kamara Táplálkozástudományi Szekciójának Elnöke.
- 2007. dec 7.: A Széchenyi Tudományos Társaság (melynek tiszteletbeli elnöke Oláh György Nobel-díjas kutató) Ifjú Tudós Díjat adományozott „Az Alkalmazott Táplálkozástudomány terén kifejtett oktató és gyógyító tevékenységéért"
- 2007-ben a Freedom Force nevű amerikai szervezet (amely a gyógyítás szabadágáért küzd) emlékérmet adományozott Oslóban, Edward Griffin Úr által (aki a Világ Rák Nélkül c. könyv szerzője, híres amerikai író és dokumentumfilm-rendező), a terápiás szabadságáért kifejtett tevékenységéért.
- Számos külföldi szakmai konferencia meghívott előadója, több külföldi cég szakértője és Tudományos Tanácsadó Testületének a tagja.
- Az országok, ahol az elmúlt 2 évben előadást tartott a teljesség igénye nélkül: Finnország, Norvégia, Japán, Ausztrália, Románia, Svájc, Dubai, USA, Mexikó, Costa Rica.

Az előadás időpontja:

2009. május 21. (csütörtök) – BUDAPEST
További információ: Kozma Fatime 06-70-314-2555 (H-V 9-22)

Szeretettel várunk minden érdeklődőt!

Macska36

• Vendég
Re:A rák stádiumai és a műtétek
« Válasz #7 Dátum: 2010. 01 14. - 17:41:08 »
Sziasztok a férjemnek mandula rosszindulatu daganata van a tüdőben áttéttekkel és a szövettanra ezt irták:M:8010/3, nagyon szeretném túdni hogy végül mennyire rossz. Sugár és kemoterápiát kap,ha vallaki tud segitsen.

aghy

• Vendég
Re:A rák stádiumai és a műtétek
« Válasz #8 Dátum: 2010. 01 28. - 20:18:52 »
Szép estét Mindenkinek!

Várjuk mindenkitől betegségének ill. gyógyulásának vagy akár szülésének történetét erre az email címre: info@legjobborvos.com
Közeli hozzátartozók történeteit is beküldhetitek.
Szerkesztőségünk átnézi, és publikáljuk oldalunkon,a http://legjobborvos.com oldalon melyről email-ben értesítést küldünk. Nevezzetek meg bátran kórházat, klinikát, orvost - akár pozitiv, akár negatív történetben, hogy mások is tanuljanak az esetből.
Történeteiteket beküldhetitek szerkesztőségünknek regisztráció után az oldalon található "cikk beküldése" menüpont használatával is.http://legjobborvos.com

bali73

• Vendég
Re:A rák stádiumai és a műtétek -CYTOTRON
« Válasz #9 Dátum: 2010. 02 21. - 20:53:24 »
sziasztok,
egy ismerősömtől hallottam, hogy létezik egy új eljárás, ami úgy működik, hogy a "rotációs mágneses rezonancia kvantummezőt" generálja és irányítja egy készülék -Cytotron- és a sugárterápiához hasonlóan, de lényegesen precízebben célozva -az MRI felvételt paramétereit felhasználva- adja le a szükséges rádiofrekvencia alatti tartományú hullámokat a sejtekre (a testre) úgy, hogy csak a beteg sejtek lesznek arra "fogékonyak", az ép sejtek életben maradnak.
a kezelések jelenleg indiában érhetők el, állítólag hamarosan magyarországon is nyitnak kezelőcentrumot.
egy ismerősöm járt ilyen kezelésre ami 30 napig tartott, napi 1 órát tart teljesen fájdalommentes, és -ismert- mellékhatások nélkül jár. a technológiát közel 20 éve kezdték el kifejleszteni, ami meglehetősen hasonlatos az MRI készülékhez, csak amíg az diagnosztizál, addig ez kezel.
nagyogy meggyőzőek voltak a gyógyulási eredményei, hiszen a kezelés előtt az MRI felvételen látható volt a daganat, majd a 30 napos kúrát követően láthatóan lecsökkent a mérete és a későbbi felvételeken már el is tűnt.
a készülék semmi különöset nem csinál, mint a beteg sejteket egy programozott sejthalálra ösztönzi a szaporodás helyett, így gyakoratilag a szervezet öngyógyitó mechanizmusát használja ki.
azt nem tudom, hogy minden tumor típusra használható-e, de tüdőrák esetén eredményesnek bizonyult.
remélem segíthettem!!